Návod na zaměření dveří

Jak zaměřit interiérové dveře do původní kovové zárubně.

Orientaci dveří, PRAVÉ nebo LEVÉ určíte tak, že se postavíte čelem přede dveře a otevíráte dveře směrem k sobě (POZOR! ne od sebe). Pokud vidíte panty vpravo, jsou dveře PRAVÉ a obráceně, panty vlevo – dveře LEVÉ.

Šířka dveří je typizována ČSN normou. Z jedné strany mají dveře falc, proto jsou širší. Zde je odkaz. Pokud stávající dveře mají odchylku v rozměrech do +-3 mm je to v pořádku.

Hlavní pravidlo u zaměření šířky je, že SVĚTLOST ZÁRUBNÍ = ŠÍŘKA DVEŘÍ. My jako profesionálové doporučujeme zaměřovat stávající zárubně ve falci, kde jsou dveře o 30 mm širší, tzn. 630, 730, 830, 930, 1030 mm.
V praxi to tak bohužel není, jelikož 90% ocelových zárubní jsou časem vyboulené do středu. Proto je možná maximální odchylka +-5 mm. Při rozměru ve falci 625, 725, 825, 925, 1025 mm je ještě možné dveře osadit relativně dobře, avšak pod tyto hodnoty je lepší zvolit úpravu falce se zpětným nažehlením hrany v dekoru.

Při zaměření je důležité vždy zaměřovat alespoň tři body v každé ose a vyhledávat nejmenší a největší rozměry.

Nezapomeňte zkontrolovat vzdálenosti pantů od sebe a porovnat je s obrázkem. Zde může být také odchylka +-3 mm. Panty lze případně podložit kovovými podložkami, které vypadají takto:

Návod na zaměření dveří 1

Také zkontrolujte čep pantu a výšku protiplechu, který lze v případě potřeby obrousit.

Potřebujete dveře podříznout, nebo ne???

To jednoduše poznáte podle vzdálenosti od podlahy k sedlu spodního pantu na futrech (rozměr 235 na obrázku).
Pokud máte 235, tak Vám po osazení dveří zůstane pode dveřmi cca 10 mm mezera, což je v pořádku. Pokud máte méně, tak je potřeba o tento rozdíl dveře podříznout.

TIP od ERKADO: nové dveře nikdy nebudou 100% přiléhat do stávající staré zárubně – někde sedí lépe, někde hůře – jelikož kovové zárubně nejsou pokaždé ve vodováze. Proto doporučujeme futra obložit Obkladem kovových zárubní (OKZ), které nainstalujete v ideální rovině.

Jak zaměřit interiérové dveře do obložkové zárubně do stavebního otvoru.

U zaměření stavebního otvoru je důležité vždy zaměřovat alespoň na třech bodech v každé ose a vyhledávat nejmenší a největší rozměry, které je potřeba zapsat do zaměřovacího protokolu.
Zaměřujeme šířku stavebního otvoru, tloušťku ostění/příčky a výšku stavebního otvoru od dokončené podlahy. Při zaměření by měly být hotové omítky, obklady, případně je jejich hodnotu potřeba přičíst k zaměřené tloušťce.

Příklad FALCOVÉ DVEŘE, což jsou nejpopulárnější typy dveří.
Ideální šířka stavebního otvoru je +10 cm k šíři dveří, min. + 8cm až max + 12cm (viz tabulka, sloupek F). Například pro dveře 60 je potřeba mít šířku stavebního otvoru 68-72cm. Pokud máte otvor větší než doporučený, lze objednat zárubně s 8 cm krycí lištou (záklop), místo 6 cm. Ta dokáže překrýt +4 cm navíc na obě strany (viz tabulka, sloupek G).

Výška stavebního otvoru je ideální 2010 – 2030 mm od dokončených podlah. V případě, že máte menší výšku dveří je potřeba je podříznout, max. však do 5 cm. Pokud máte větší výšku, tak lze objednat PL normu, která je vyšší o 4,5 cm oproti ČSN normě, nebo je nutné objednat Obložkové zárubně s krycí lištou širokou 8 cm, místo standardních 6 cm. Tím pádem překryjete otvor až 2062 mm vysoký.

Naše zárubně mají tzv. regulaci tloušťky stěn (viz. obrázek ROZSAH REGULACE), proto nevadí pokud nemáte ideální rovnou stěnu.

Měřte stěnu v několika místech na obouch stranách stavebního otvoru a také překlad a vyberte nejvhodnější rozsah regulace z naší nabídky.

TIP od ERKADO: Při měření tlouštěk stěn je možné kvůli možnému vychýlení stěn nechávat 3 mm k toleranci křivosti stěn. Příklad: je naměřena tloušťka stěny 115 – 117 mm. My doporučujeme objednat zárubně s regulaci 120 – 140 mm s akrylováním případných vzniklých mezer. Pokud máte stěny opravdu rovné můžete objednat užší variantu 100-120 mm.

Jak zaměřit obklad kovové zárubně nebo-li OKZ.

Šířka obložení kovové zárubně se měří v průchodu původní ocelové zárubně. Zde je důležité kontrolovat rozměr F dle tabulky níže. Jedná se o minimální světlost ocelové zárubně do které lze namontovat zárubně OKZ. Většina dveří má průchod 600 – 900 mm, pokud se dostanete např. u „70“ dveří na hodnotu 695 mm a méně, je potřeba zvážit úpravu nadpraží a falce u pantu dveří o -5 mm se zpětným nažehlením hrany v dekoru, jelikož vnější rozměr zárubně (sloupek E dle tabulky níže) má hodnotu 692mm. Tuto úpravu provádíme před výjezdem montážníků k instalaci, nebo při objednání přes e-shop.
Dále nesmíme zapomenout na výšku v průchodu. V 70% případů máte je nižší výška než 197 cm (viz obrázek). Proto je potřeba vnitřní dveře a zárubně podříznout o rozdíl mezi 197 cm a skutečnou výškou, navíc ještě o 5 mm pro montážní pěnu.

Tloušťka OKZ se měří podle kovové zárubně, ale pokud zeď přečnívá přes futra, tak je potřeba měřit celkovou tloušťku zdi včetně příčky a kovových zárubní.

Naše zárubně mají tzv. regulaci tloušťky stěny, jelikož záklop je pohyblivý, proto nevadí pokud nemáte ideální rovnou stěnu, nebo futra. 
Při montáži je potřeba uříznout panty.

TIP od ERKADO: Při měření tlouštěk stěn je možné kvůli možnému vychýlení stěn nechávat 3 mm k toleranci křivosti stěn. Příklad: je naměřena tloušťka stěny 115 – 117 mm. My doporučujeme objednat zárubně s regulací 120 – 140 mm s akrylováním případných vzniklých mezer. Pokud máte stěny opravdu rovné můžete objednat užší variantu 100-120 mm.

ATYPICKÉ PŘÍPADY.

1. Pokud je výškový rozdíl mezi podlahami, tak zaměřujte od té nižší podlahy. Při montáži je potřeba provést tzv. atypické podříznutí obložky s dveřmi, tj. aby obložka dosedla na obě plochy podlah a dveře se přizpůsobí vyšší podlaze klasickým podříznutím.

Návod na zaměření dveří

Na obrázku je podříznutá část zárubně (krycí lišta ze strany dveří) a dveře.

2. Chybějící příčka zdi pro upevnění zárubně.
V tomto případě je potřeba na místě při montáži seříznout/zhoblovat část krycí lišty dle potřeby. Níže jsou uvedené příklady různých typů seříznutí.
Pokud nemáte za co uchytit zárubeň, je potřeba namontovat dřevěný hranol/lať 1-2cm silnou na stávající příčku.

OBLOŽKA KOVOVÉ ZÁRUBNĚ, se měří v průchodu původní ocelové zárubně, většina dveří má průchod 600 – 900 mm, pokud se dostanete např. u „70“ dveří na hodnotu 695 mm a méně, je potřeba zvážit úpravu nadpraží a falce u pantu dveří se zpětným nažehlením hrany v dekoru o – 10 mm, tuto úpravu provádíme před výjezdem montážníků k instalaci. Dále nesmíte zapomenout na výšku v průchodu a tloušťku kovové zárubně.

Nabízíme:

  • – vytvoření cenové nabídky zdarma
  • – konzultace v místě realizace

Pro bližší informace zavolejte, napište nebo si domluvte schůzku.

Kontakt:
Jan HAINZ
Tel.: +420 724 341 065
Email: jan.hainz@drevoobchoddolezal.cz

Veškeré informace v tomto článku jsou čerpány od výrobce dveří Erkado