Massaranduba

Massaranduba

Obecná charakteristika

Latinský název Yellow Balau
Čeleď Sapotaceae
Původ subtropické pásmo jižní a střední Ameriky, jižní Brazílie.

Červenohnědé až tmavě švestkově hnědé dřevo vyznačující se extrémní tvrdostí.Díky své barvě bývá někdy massaranduba označována jako “ rudé dřevo .“ Má ještě vyšší tvrdost a hustotu než jiné tropické dřeviny, například bangkirai. Oproti této dřevině je massaranduba tmavší, hladší a bez otvorů po škůdcích.

Vlastnosti:

váha surového dřeva 1 260 kg/m3
váha při 12% vlhkosti 1 000 kg/m3
objemové sesychání 13.8 %
sesychání v tangenciálním směru 8.3 %
sesychání v radiálním směru 5.9 %
pevnost v ohybu / modul pružnosti 138 kg/cm2
pevnost v tlaku ve směru vláken 648 kg/cm2
pevnost v tlaku napříč vláken 155 kg/cm2
tloušťka 25 mm
šířka 145 mm

Sušení dřeva průměrné se sklonem ke vzniku trhlinek. Opracovatelnost dobrá, řezání, obrábění dobré, nástroje se rychle tupí. Opracované plochy jsou krásně hladké s kovovým leskem. Massaranduba je vyhledávaným exteriérovým dřevem protože se jedná o materiál s nejvyšší odolností proti termitům, hmyzu, plísním, vodě ale i před slunečními paprsky.

Použití

Massaranduba se používá jako obzvláště silně namáhané stavební dřevo ve venkovních prostorách, jako jsou terasy, pro silně zatížitelné podklady, rampy, prahy, podlahy do vagónů a podlahy pro vysoké zatížení, jako jsou přístavní stavby a součásti vrtných plošin, také jako rezonanční dřevo pro xylofony, paličky na buben, oblouky pro smyčcové nástroje.